среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślipiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachety te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, trywialnej obróbce a także stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza bądź od razu ociosuje, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie Winylowe na plot i furtkę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz bazy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor głazów na sztacheta PVC z Zdzieszowic na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas rozmaite pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż wycina się najogromniejsze bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno także siekać na sześciany o regularnych konturach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nierównych obrysów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety PVC stosuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na balaski PCV na plot i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku i własnych upodobań forma kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki a także sztacheta PVC na ogrodzenie i bramę sztachetowa buduje się z skał różnorakiego układu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kawałeczków o nierównych obrysach, powinno się je adekwatnie dobierać tzn. tak, iżby postać każdego następnego integrował się z poprzedzającym. Aby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur prędko niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają także mchem oraz wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, aby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий