пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic dobrze nie zaznaczy linii trawnika bądź kwiatów jak małe żywe sztachety.

Niesłychanie duże, albowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w przypadku potrzeby zacienia sąsiadujące domy oraz ulice. Żeby zrobić taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posiadłości. Jeśli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka ponadto dostarcza orzeszki. Gdy wolimy aby nasze roślinne plot było nadzwyczaj rosłe zaś zarazem cienkie to w zacienionym miejscu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, że kiedy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie trudne.

Nic mocno nie zaznaczy krawędzi trawnika albo rabaty jak małe żywe plot.

W cieniu, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe często nie chcą dobrze wzrastać w określonych miejscach, niskie drzewa umieją utrzymać kwieciste bogactwo w ryzach ewentualnie zasłonią gołe wycinki ziemi. Porządnie ukształtowany mały żywopłot sam notabene wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w mrocznych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast przystrajają je zgrabne jabłuszka, które można przerobić na konfitury.

Niskie albo wybujałe roślinne ploty wolno otrzymać z roślin iglastych.

Na nieszczęście, drzewa z tej klasy bywają o wiele bardziej kosztowne niż odmiany liściaste. Spośród nich najlepiej znosi miejsce zacienione cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta i trzeba go przycinać, mimo to jego odmianę Fastigiata Robusta jest dozwolone odłożyć samopas.Powinien się migiem dojrzewał natomiast zachowa filarowy zarys.

Jeżeli wasz kącik jest nader zacieniony, powinno się aby zielony parkan rozświetlić kolorowymi kropkami. Niektóre z cienioznośnych klasów maja formy o jasnych bądź różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwykły Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są najbardziej widomego w słońcu, niemniej jednak nawet w cieniu korona drzewa ostają wystarczająco jasne, nieomal oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий