понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety inaczej mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty na ogól spełniają funkcje ogrodzenia, niemniej jednak nierzadko służą tez za ozdobę. Na ogól takie sztachety plastykowe sadzi się w słonecznych elementach, w których szybko rosną oraz mocno się zagęszczają. Wiele czaru maja również takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza poprzez cieniste katy parku. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca gdzieniegdzie plątanina gałązek lub kwiatami komponują przyciągające wzrok obrazy, natomiast orzeźwiająca wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer wzdłuż takiego ogrodzenia uspokaja oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, trzeba uwzględnić role takiego parkanu, warunki które są w skwerze, a także nasze upodobania oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko również bujnie rozkwitają, jednak potrzebują także mnóstwo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe sztachety z Winylu mogą być niesłychanie wysmukłe, jednakże trzeba je cyklicznie przycinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, dlatego ze takie ogrodzenie wyznacza się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi susze,
•szybko rośnie,
•cyklicznie podcinany schludnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek układa niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony widocznej, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Bardzo wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety PVC z Jelcza-Laskowice stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий